Kotlíkové dotace
Předmětem podpory je výměna stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňující třídu 3, 4 nebo 5 dle ČSN EN 303-5 za:
- kotel výhradně na biomasu s automatickou podávkou paliva;
- kotel výhradně na biomasu s ruční podávkou paliva + akumulační nádoba;
- automatický kotel na uhlí a biomasu (kombinovaný kotel);
- tepelné čerpadlo;
- plynový kondenzační kotel.
Nový zdroj musí být vybrán se Seznamu výrobků a technologií (SVT kód). Certifikované výrobky s SVT naleznete zde https://svt.sfzp.cz/.
Podpora fyzickým osobám bude poskytována formou dotace, a to ve výši:
- 75 % způsobilých výdajů v případě s realizací automatického kotle na uhlí a biomasu, nejvýše však 75 000 Kč;
- 75 % způsobilých výdajů v případě s realizací plynového kondenzačního kotle, nejvýše však 95 000 Kč;
- 80 % způsobilých výdajů v případě, že je realizován kotel pouze na biomasu s ručním přikládáním, nejvýše však 100 000 Kč;
- 80 % způsobilých výdajů v případě, že je realizováno tepelné čerpadlo nebo automatický kotel pouze na biomasu, nejvýše však 120 000 Kč.
Podpora bude dále navýšena o částku 7 500 Kč v případě, že je výměna kotle realizována v obci, které je označena jako prioritní území.
Podporu je možno poskytnout i v případě, že je rodinný dům vytápěn dvěma zdroji, tj. kotlem na pevná paliva a dále např. kotlem na zemní plyn, elektrokotlem aj. V takovém případě je nutné, aby bylo zajištěno, že původní/stávající kotel na pevná paliva může plnit funkci hlavního zdroje vytápění a že je prokazatelně v provozu nebo byl v provozu před realizací výměny zdroje.
Součástí předmětu podpory mohou být také veškeré stavební práce a služby bezprostředně související s realizací nového zdroje tepla (tj. stavební úpravy a služby související s pořízením nového zdroje tepla, stavební práce a služby v souvislosti s realizací nové či úpravou stávající otopné soustavy a komínového tělesa, včetně dodávky a instalace akumulační nádoby, pokud je toto doporučeno projektem, výrobcem nebo dodavatelem).
Podívejte se na informační letáček "Jak zprávně topit" zpracovaný ministerstvem životního prostředí ve spolupráci s výzkumným energetickým centrem.